Jakie są metody parzenia kawy?

W dzisiejszych czasach kawa jest najbardziej popularnym napojem gorącym, który jest pity praktycznie przez wszystkich. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia pełnego ciężkich wyzwań bez filiżanki gorącej kawy. Kawa pobudza do działania i napędza nas sprawiając, że wykazujemy się znacznie większą produktywnością. Kawę można pić na różne sposoby — delektować się nią w kawiarnianych fotelach, pić ją w pośpiechu na wynos po drodze do pracy czy spożywać w termosie spacerując po parku. Niezależnie od tego jak pijemy kawę warto zadbać o to, aby jej przygotowywanie i parzenie nie stało się dla nas kolejną rutynową czynnością, ale porannym rytuałem przygotowującym nasz umysł na wyzwania dnia codziennego.

Samodzielnie lepiej?

Samodzielne przygotowywanie kawy może być dla nas bardzo odprężającą czynnością, która w spokojny sposób przygotuje nasz umysł do wyzwań, jakie niesie za sobą dzień. Dodatkowo dzięki kilku metodom parzenia i przygotowywania kawy możemy osiągnąć efekt gorącego napoju rodem z najdroższych kawiarni i przygotowywanych przez najlepszych baristów. Dzięki temu zaoszczędzimy znaczną ilość pieniędzy na naszych porannych latte, a przy okazji będziemy mieli niesamowitą zabawę i satysfakcję z samodzielnego przyrządzenia swojego ulubionego gorącego napoju. Kawę możemy parzyć na kilka sposobów — kawiarką, chemexem, aeropressem, frenchpressem, syfonem, dripem, ekspresem kolbowym, po turecku oraz na bazie cold brew, choć najchętniej wybierane są oczywiście kawiarki oraz french pressy. (https://www.czasnaherbate.net/kawy-gatunkowe-ziarniste-c-16_29.html)

Parzenie przy pomocy kawiarki

Parzenie kawy przy pomocy kawiarki nie należy do bardzo trudnych czynności i jest jednocześnie bardzo przyjemnym procesem. Nie tylko otrzymujemy przepyszny gorący napój ale również proces ten przebiega w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu kawiarkę możemy wykorzystać nawet w ostatniej chwili przed wyjściem do pracy. Kawiarkę w świecie baristycznym możemy nazwać inaczej kupresem, kafetierką lub makinetką, a to wszystko za sprawą jej dość mechanicznego sposobu działania. Po wsypaniu świeżo zmielonych ziaren do wnętrza kawiarki należy zalać ziarna zimną wodą i postawić ją na rozgrzanym palniku. Dzięki zastosowanej wysokiej temperaturze gotowania się wody ciśnienie znajdujące się w jej wnętrzu wypycha zmielone ziarna kawy w górę sprawiając, że zatrzymują się one na wewnętrznym filtrze. Zastosowane rozwiązanie sprawia, że możemy cieszyć się gorącą kawą bez fusów.

Francuska prasa

French press to równie przyjemna i szybka forma parzenia kawy. French press to w dosłownym tłumaczeniu francuska prasa — nazwa pochodzi oczywiście od miejsca jej wynalezienia i sposobu działania. Chcąc zaparzyć kawę na francuskiej prasie należy przede wszystkim zalać specjalny pojemnik gorącą wodą i nieco go ogrzać. Dzięki temu ziarna nie stracą swojego aromatu w wyniku szoku termicznego. Następnie po wylaniu gorącej wody można umieścić ziarna świeżo zmielonej kawy we wnętrzu pojemnika i zalać je wodą o odpowiedniej temperaturze. Do pojemnika dołączona jest specjalna pokrywka zawierająca prasę ciśnieniową z rączką, a jej działanie przypomina nieco strzykawkę. W pierwszej kolejności należy pociągnąć rączkę pokrywki w górę by następnie powolnym ruchem popchnąć ją maksymalnie w dół. Dzięki temu ciśnienie pojawiające się dzięki pracy prasy ciśnieniowej pozostanie w dole wraz z fusami, a my będziemy mogli cieszyć się świeżą i pyszną kawą. (herbata z stron świata)

Polecamy: https://mistralsport.pl/rowery/rowery-trekkingowe.html