Słownik manicure żelowego

Kiedy zaczynamy przygodę ze stylizacją paznokci, fachowe słownictwo może nas lekko onieśmielać. Warto poznać podstawowe pojęcia z dziedziny manicure żelowego, dzięki czemu opanowane nowej umiejętności będzie łatwiejsze i szybkie.

Cleaner

Cleaner czyli odtłuszczacz, to preparat, który odtłuszcza i dezynfekuje paznokcie przed malowaniem. Zazwyczaj cleaner to nic innego jak alkohol izopropylowy, ten sam, który znajdziemy w aptecznych gazikach do dezynfekcji. Preparat ten sprawia, że manicure ma lepszą przyczepność, zmywa lepką warstwę dyspersyjną oraz chroni naturalne paznokcie przed rozwojem ewentualnych bakterii i grzybów, które mogłyby je zaatakować w trakcie zabiegu manicure.

Primer

Primer to specjalny preparat, przygotowujący paznokieć na położenie żelu budującego. Primer zwiększa przyczepność paznokcia i niejako scala naturalną płytkę z powłoką żelową. Primery występują w wersji kwasowej i bezkwasowej. Do metody żelowej używa się najczęściej primera bezkwasowego, który mniej ingeruje w naturalną płytkę i nie jest tak inwazyjny. Jeśli jednak mamy miękką, pracującą lub tłustą płytkę paznokcia i manicure nie trzyma się nam tak długo jak tego chcemy, nie ma przeszkód by użyć do metody żelowej primera kwasowego.

Warstwa dyspersyjna

Warstwa dyspersyjna do lepka powłoka, która zostaje na paznokciu po ostatecznym utwardzeniu żelu w lampie. Jej powstanie na paznokciu nie jest żadnym błędem, a zamierzonym efektem. Dzięki tej wilgotnej, lepkiej warstwie, kolejne warstwy żelu łączą się ze sobą. Dyspersję można łatwo usunąć, przecierając paznokieć wacikiem nasączonym cleanerem. Robimy to po utwardzeniu ostatecznej warstwy żelu. Warstwę dyspersyjną w trakcie manicure zdejmujemy przed piłowaniem paznokcia w celu nadania mu kształtu oraz podczas francuskiego manicure przed malowaniem linii uśmiechu. W pozostałych wypadkach nakładamy kolejną warstwę żelu bezpośrednio na dyspersję. Warto pamiętać, że tak zwany „efekt syrenki” czyli bardzo drobny pyłek brokatowy również nakłada się bezpośrednio na lepką warstwę dyspersyjną.

Krzywa C

Krzywa C czyli apex to linia wygięcia paznokcia, jego naturalny tunel. W paznokciu występują dwie krzywe C – jedna wzdłuż paznokcia od nasady aż po koniec a druga w poprzek, okalająca opuszek. Idealna krzywa C to nie tylko kwestia estetyki. Odpowiednio zbudowana znacznie poprawia trwałość manicure i zapobiega jego uszkodzeniom. Bezpośrednio z krzywą C związane jest pojęcie linii stresu. Jest to miejsce na paznokciu, które robi się lekko białe po naciśnięciu na końcówkę paznokcia. To miejsce to najsłabszy punkt paznokcia, to właśnie tu najczęściej dochodzi do uszkodzeń. Nakładając więcej żelu w to miejsce i modelując łagodny łuk (właśnie krzywą C), sprawiamy, że cały paznokieć się wzmacnia.

Linia włosa

Linia włosa jest to w skrócie grubość, jaką mają końcówki paznokci po skończonym manicure. Zgodnie z nazwą, końcówka powinna być cienka jak włos. Nie tylko wygląda to naturalnie i estetycznie, ale także zapobiega odpryskom i uszkodzeniom paznokci wynikającym ze zbyt grubej warstwy żelu. Linia włosa jest też częścią krzywej C, czyli punktem ostatecznego opadnięcia łuku zaczynającego się na linii stresu.

Linia uśmiechu

Linia uśmiechu to pojęcie używane w manicure francuskim. Jest to biała końcówka paznokcia, uformowana na kształt naturalnej linii odrostu. Powinna być ona precyzyjna, równa i dopasowana do kształtu, na który opiłowany jest paznokieć. Należy przykładać szczególną uwagę do tego, by linie były identyczne na każdym paznokciu. Idealnie równe linie uśmiechu świadczą o poziomie umiejętności i doświadczeniu stylistki.